Fototyp skóry

Nadeszło lato. Czekają na nas długie słoneczne dni. Niektórzy z Was z przerażeniem myślą o parzących promieniach słonecznych a drudzy czekają na okazję by się poopalać. Dlaczego tak jest?

Każdy z nas ma swój fototyp skóry inaczej wrodzona ilość melaniny. Melanina jest naszym prywatnym obrońcą. Wystawiając się na słońce, ulegamy działaniu promieni słonecznych. Wtedy melanina, w zależności od jej ilości, “odpiera atak”. Jeżeli mamy jej niedużą ilość odnosimy duże oparzenia. Jednak jej duża ilość zmniejsza narażenie na poparzenia słoneczne.

Wyodrębnia się następujące fototypy skóry:

  1. typ Celtycki: Włosy bardzo jasny blond lub rude. Oczy jasno niebieskie, zielone. Bardzo jasna o różowym odcieniu skóra, która prawie nie zawiera melaniny i jest bardzo narażona na oparzenia słoneczne. Nawet po 5 minutach ekspozycji słonecznej u takich osób pojawia się silny rumień. Zaleca się stosować bardzo wysoką ochronę SPF +50.
  2. typ Północnoeuropejski:  osoby z jasną skórą z piegami. Włosy blond lub jasny brąz. Oczy szare, niebieskie lub brązowe. Pod wpływem słońca taka skóra szybko czerwienieje. Takim osobom jest bardzo trudno się opalić. Jest to możliwe przy krótkim, ale częstym opalaniu. Polecana ochrona SPF + 30-50.
  3. typ Środkowoeuropejski: charakteryzuje się skórą od jasnej do brązowej, bez piegów. Włosy od ciemnego blond do brązu. Oczy szare lub brązowe. Ten fototyp ma w sobie znacznie więcej melaniny, ale wciąż jest narażony na oparzenia słoneczne. Polecana ochrona SPF +15-30.
  4. typ Południowoeuropejski – skóra jasnobrązowa lub oliwkowa. Włosy brązowe, czarne. Oczy ciemne. Ten typ skóry bardzo dobrze chroni skórę i szybko się opala. Jednak szybko się starzeje. Dlatego zaleca się ochronę +15-30.
  5. typ Azjatycki i Północnoafrykański – włosy czarne i ciemne oczy. Skóra ciemna oliwkowa. Osoby tego typu bardzo szybko się opalają i posiadają naturalną ochronę skóry, jednak nie mogą zapominać o ochronie. Zaleca się ochronę SPF +15.
  6. typ Afrykański: ciemnobrązowa lub czarna skóra, która opala się bardzo mocno i nigdy nie ulega poparzeniom słonecznym. Zaleca się ochronę SPF +6-15.

Zadbaj o bezpieczne opalanie i nakładaj krem codziennie, nawet jeżeli są chmury. Promienie słoneczne przenikają przez nie i nadal mogą zaszkodzić twojej skórze.

Piękna czytelnia

To też Cię może zainterestować

Dołącz do mojej społeczności

Zapisz się na newsletter i otrzymuj informacje od wszystkich nowościach

.

Copyright Perfect Face 2020. Projekt design BRAND SUGAR. Polityka prywatności. Regulamin sklepu